Wacken Open Air 2015

28. srpna 2015 v 1:54 | Dan |  Dan
Na YouTube už je nějakej materiál na malej report z Wackenu.
Z prvního dne si pamatuji hlavně děšť, nikde nekončící bahno (20 éček za holinky) a dva orchestry.
První byl U.D.O. s orchestrem budeswehru.


Bylo to první vystoupení tohohle dědka z Acceptu, co jsem viděl naživo. I když se po tom podiu tak nějak převaluje, tak má prostě styl.

Vrcholem prvního dne bylo spojení Savatage s Trans-Siberian Orchestra. Tady se musím přiznat k zasraně velký mezeře v mém metalovém přehledu. Savatage jsem znal jen povrchně a už vůbec jsem nevěděl o personálním průniku s T.S.O. Jedná se přímo o hlavní mozek, zpěváka a klávesistu kapely Savatage (Jon Oliva). Nejdřív káždá skupina odehrála svoje vystoupení a na závěr se spojily v jednu šou na dvou podiích. Celý vystoupení mělo velmi působivý vizuální doprovod. Abych to tu nezasral hodinovýma videama, tak odkaz na celý koncert je ZDE. Je to sice amaterský z davu, ale má docela dobrej zvuk. Sem vkládám profi video známé gregoriánské skladby "O Fortuna" již ve spojení na obou podiích.


Prásknu na sebe, že jsem člověk příliš zhýčkaný komfortem a bahno mi vadilo. Moc se mi nechtělo se někam brodit. A nechápu, jak se v tom některý lidi můžou rochnit a dokonce chodit bos. Když se nějaký dost opilý němec "pokoušel" v té sračce vykoupat i mně, tak Luděk musel klidnit moji mírnou povahu.

Druhý den ráno konečně zpoza mraků vykouklo sluníčko. Po dvou nocí v autě stavíme stan a bahno začalo tuhnout.
Hlavním cílem dne byly kapely Queensrÿche, Stratovarius, Dream Theater, Black Label Society a moje srdcovka Running Wild.

Celý koncert Queensrÿche v TV kvalitě ZDE. Takový malý Iron Maiden.

Stratovarius - to je prostě ryzí power metal. Před lety jsem je poslouchal docela hodně. Zdá se mi dnes ovšem, že tak nějak zamrzli na jednom bodě. Asi mi dává za pravdu i to, že měli vystoupení jenom na vedlejším podiu. Na YouTube není z Wackenu nic, co by stálo za to sem vložit. Ale rád jsem se na ně podíval.

Dream Theater je zajímavá kapela hrající progresivní metal. Jen ten zpěv mě moc nepřesvědčuje.


Celé jejich vystoupení ZDE.

Na Black Label Society jsem zde na blogu vkládal můj předešlý příspěvek a dost je teď poslouchám. Ty nízko posazený hluboký kytarový rify mě dost berou. A taky bych měl asi částečně vzít zpět, co jsem napsal o jejich pomalých písních. Z Wackenu jsem na TyTrubce žel nic kloudnýho nenašel. Škoda.

Running Wild to je pro mně rychlost a svoboda. Jejich vystoupení má ovšem dva kazy. Nezahráli moje nejoblíbenější songy. A na YouTube je sice celej koncert z TV - ZDE, ale je v něm strašně utopenej zpěv, což tak nebylo. Po prvních dvou písničkách se to sice zlepší, ale stejně to není ono. Velká škoda, že se tak nemohu kvalitně podělit o jinak fajn koncert. Byla to asi jedinečná příležitost, jak je vidět naživo, protože moc nekonzertujou a už vůbec ne v ČR.
Vložím sem Little Big Horn:
Den třetí. Den kdy jsme konečně měli pevnou půdu pod nohama a mohli pořádně v klidu prozkoumat celý areál. Spousty obchodů s metalovým oblečením, botama a ruznýma cingrlátkama.
Byli jsme zvědaví na méně známou kapelu Powerwolf, vrcholem dne byly Sabaton a Judas Priest.

Powerwolf je typická pagan-power metalová kapela. Silný epický melodie a zpěv nadávající na křesťanství a vyzývající pohanské bohy. Video z davu:Mezi tím jsme si odskočili k Beergarden stage na Steve 'N' Seagulls. Popsat se to nedá, kdo nezná, musí vidět: Iron Maiden - The Trooper, AC/DC - Thunderstruck.

Tak a Sabaton. Kdysi (sedm let?) jsem je viděl ještě jako předkapelu Helloween a od té doby je znát velký posun.
Koukat na němce, jak poskakují při písničce oslavující vylodění v Normandii je zvláštní. Už dříve mě napadlo, jak na takový songy reagujou, ale očvidně jim to nevadí. Tak tedy Primo Victoria:


Za zkouknutí určitě stojí celý koncert: ZDE.


Neznámnější a nejlegendárnější kapela na Wackenu 2015 - Judas Priest. Žel nebyl asi žádný TV přenos - zřejmě jsou to pěkný škrti. Tak alespoň celkem slušný video z davu a jejich největší pecka:Na závěr malé ohlédnutí:

 


Komentáře

1 Pavel | 28. srpna 2015 v 9:27 | Reagovat

Ahoj Dane, po dlouhé době pořádný příspěvek na našem blogu. Na rozdíl od našich dvou vět nad každým videem, které by se daly shrnout do: "čumte".

Absolvovat největší evropskou metalovou akci musel být určitě zážitek sám o sobě. Nevím kdy jsi naposled kupoval holínky, ale €20 není úplně cena mimo mísu. Pokud jsou to tedy pořádný kusy gumy, se kterými když někoho nakopneš, tak mu vytrysknou slzy.

Několik mých postřehů:

U.D.O. - Obecně tohle spojení metalu a orchestru moc nemusím. Tahle konkrétní písnička mi také přijde taková divná, nemá to drajv. Ten dirigent wermachtu vypadá jako když něco bere. Chvílema tam i střílí z luku. Asi protiletecká obrana. :) Jinak Uda jsem naživo viděl už 2x a je to maskáčová legenda s nezaměnitelným hlasem.

Savatage - Tuhle kapelu jsem sem dával již několikrát. Dle mého názoru také patří ke špičce. Některé jejich písničky si můžu pustit x-krát po sobě do zblbnutí. Jon Oliva je ve starších klipech asi tak 1/5 dnešního "JONa". Opět nezamněnitelný hlas. Škoda, že jsem je naživo nikdy neviděl, protože když vidím Jona, tak těžko říct, jestli po dalším hamburgeru nedostane infarkt.

Queensrÿche, Stratovarius, Black Label Society - Znám je spíš povrchně a nikdy jsem je moc neposlouchal. Sem tam se mi líbí nějaká písnička.

Dream Theater - Viděl jsem je naživo a na poslech dobrý, ale hlavu si u nich neukroutím. Mají tam určitě zajímavý hudební kousky. Ten zpěv je asi pravda, také si nepamatuju, že bych zpěv nějak vnímal.

Running Wild - Kdysi jsem je trochu poslouchal, pak dlouho nic a od té doby co sem jsi sem dal písničku The Ghost s videm z Lawrence z Arábie, tak jsem to viděl asi 100x. :) Taktéž nezamněnitelný hlas.

Powerwolf - Tyto kapely mi splývají v jeden mrak čehosi... Švýcarská garda je asi pravidelně setřepává z papamobilu.

Sabaton - Skoro vůbec neznám. Možná od tebe jsem tady na blogu něco slyšel.

Judas Priest - Neznám, co to je za pozéry. Ten zpěvák vypadá jak teplouš. :)

2 Ota | 28. srpna 2015 v 15:26 | Reagovat

[1]: Nejlepsi recenze na Judas Priest, kterou jsem kdy četl :)

3 Dan | 28. srpna 2015 v 19:26 | Reagovat

Pavel: Kam na ty komentáře kurva chodíš?
Sabaton - kdysi jsem sem vkládal tohle: http://rockcafe.blog.cz/1312/sabaton-aces-in-exile

Hele ty Judas Priest. Já ti nevím, bejval bych se na ně vykašlal a dál popíjel v Beergardenu trojku Becksu za 3 eura, ale Lůďa na ně chtěl jít, že se prej Standa jednou kdysi zmínil, že jsou docela dobrý. :)

4 Dan | 28. srpna 2015 v 20:06 | Reagovat

Jo pánové. 18.2. společné turné Motorhead a Saxon v Praze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama